Pielęgnacja buldoga francuskiego

Wybierz temat:

pazury
bruzda nosowa

uszy

kąpiel buldoga
zęby
pielęgnacja oczu
szczeniak

 

 
 
 

 

 

ZESTAW DO PIELĘGNACJI
Nasz zestaw do pielęgnacji używany przy buldoziej toalecie:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OBCINANIE PAZURKÓW U BULDOGA FRANCUSKIEGO
Szczeniaczek buldoga francuskiego od małego powinien być przyzwyczajany do obcinania pazurków, czyszczenia uszek czy manipulowania przy oczkach aby jak zajdzie taka potrzeba móc bez problemu wpuścić mu do oczka lek w postaci kropelek, maści czy żelu. Pazurki buldożkom obcinamy równo z poduszeczką. Do obcinania pazurów u małych szczeniąt służą specjalne nożyczki a do obcinania pazurów u młodzieży oraz dorosłych używamy specjalnej obcinaczki.

 

CZYSZCZENIE BRUZDY NOSOWEJ
Krótka buldozia kufa a dokładnie bruzda nosowa wymaga regularnego czyszczenia. Najlepiej robiąc to czystym, suchym wacikiem do demakijażu. Gdyby była zaczerwieniona to możemy ja zdezynfekować  (delikatnie dosłownie mgiełką środka dezynfekującego traktujemy wacik i tym delikatnie -jeden raz przecieramy fałdkę, by następnie taką czystą, zdezynfekowaną fałdkę potraktować zasypką DERMATOL)  Dlaczego środek dezynfekujący? bo szybko wietrzeje a bruzda nie jest wietrzona wiec jak tam będzie wilgoć może zakończyć sie to źle. Nie przemywamy bruzdy wodą czy innymi specyfikami gdyż ma być ona sucha i czysta. Nie polecam żadnych maści do tej części buldoziego ciała.

 

 

CZYSZCZENIE USZU
Czyszczenie uszu buldoga francuskiego przeprowadzamy systematycznie,  wycieramy je delikatnie wacikiem. Jeśli ucho jest zaczerwienione, wydaje nieprzyjemny zapach czy przed podaniem jakichkolwiek maści, kropelek czy innych leków do  czyszczenia użyjmy środka dezynfekującego, aby  wszelkie medykamenty nanosić tylko do czystego ucha.

 

 

KĄPIELE BULDOGA
Kąpiel buldoga francuskiego jak i każdego innego psa powinna być dokonana z zachowaniem należytej ostrożności. Najlepiej wykonać to wieczorem po ostatnim spacerze. Do kąpieli polecam mydełko MANUSAN  znakomity środek do chirurgicznego mycia ciała, włosów i rąk. Należy polać mydełkiem zmoczonego psa. Następnie masuje dokładnie mopsią szatę płuczę i czynność powtarzam. Przy płukaniu zawsze uważamy by słuchawkę prysznicową trzymać blisko przy skórze. Potem mops jest dokładnie i dość długo wycierany w duże ręczniki frotte, które co i raz zmieniam na kolejne - nowe i suche.

Następnie buldog "wędruje" na stół gdzie dalej "zapakowany" w suchy ręcznik po mału jest suszony suszarką do włosów. Pomału susze co i raz dalej odkrywając ręcznik. Chodzi mi o to aby nie był gwałtownie po ciepłej kąpieli narażony na całkowicie odkrycie i ewentualne marzniecie. Szczególnie w okresach wiosennych, jesiennych i zimowych. Musimy uważać na oczy i uszy aby woda sie nie nalała, wszystko robić spokojnie , pomału, do psa czule i delikatnie przemawiać i głaszcząc go masować sierść.

 

ZĘBY U BULDOGA FRANCUSKIEGO
Oglądanie jamy ustnej i stanu uzębienia u psa powinnyśmy wykonywać systematycznie.
Do tego nieodzowne jest to aby pies był przyzwyczajony od małego do naszych rąk "manipulujących" przy jego "buzi".  Buldog francuski ma specyficzną, skrócona kufę dlatego manipulacje wykonujemy uważając na to aby nie zatykać mu noska.

 

PIELĘGNACJA OCZU  BULDOGA
Pies - podawanie kropel do oczu. Bywają różne zdarzenia w życiu naszych czworonożnych przyjaciół, ze musimy podawać im różne leki. Dlatego ważne jest od małego przyzwyczajanie do manipulowania przy naszym milusińskim. Podawanie kropelek do oczu buldogowi francuskiemu nie sprawia trudności jeśli jest przyzwyczajony do wszelkich zabiegów.

 

PIELĘGNACJA SZCZENIAKA  BULDOGA FRANCUSKIEGO
Szczeniaczek buldoga francuskiego od małego powinien byc przyzwyczajany do obcinania pazurków, czyszczenia uszek czy manipulowania przy oczkach aby jak zajdzie taka potrzeba móc bez problemu wpuścić mu do oczka lek w postaci kropelek, maści czy żelu. Buldog francuski, szczeniaczek w hodowli Stellanova w wieku 2,5 miesiąca podczas obcinania pazurków:


UWAGA: przy nadmiernym wypadaniu włosa u mopsa warto zastosować dodatek oleju budwigowego. Gdy pies nadmiernie linieje wówczas pomocne jest wyczesywanie martwego włosa. Dobrze jest wykąpać mopsa, aby szybciej pozbyć sie martwego włosa. Ważne oczywiście jest żywienie.  

Jesli buldożek mocno linieje , a do tego ma łupież to znaczy, że ma kłopoty z okrywą włosową i skórą. Proponuję jako pierwsza rzecz kąpiel w Manusanie i zmianę menu. Zdrowy pies nie powinien mieć łupieżu a jeśli takowy ma to należy coś z tym zrobić i tego pasożyta (tak! pasożyta) pozbyć się jak najszybciej!  ŁUPIEŻ, drapanie... nie bierze się z niczego.... Powodem są na ogół pasożyty.

 

 

 

Do góry